BİLKENT ÜNİVERSİTESİ – TÜSİAD BİLGİ TOPLUMU FORUMU “BÜYÜK VERİDEN BÜYÜK FIRSATLARA” ERİŞME OLANAKLARINI ELE ALDI

 

Türkiye’nin bilgi toplumuna ve dijital dönüşümüne katkı sağlamak amacıyla oluşturulan Bilkent Üniversitesi TÜSİAD  Bilgi Toplumu Forumu’nun ilk etkinliği, 3 Aralık 2015 Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirildi. Öncelikle “büyük veri” konusuna odaklanan forum, “Büyük Veriden Büyük Fırsatlara” paneliyle firmalarda toplanmakta olan büyük ölçekli verinin ekonomiye yeni fırsatlar olarak dönüştürülebilmesinin örneklerini mercek altına aldı.

 

Açılış konuşmalarını Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir ve Bilgi Toplumu Forumu İcra Komitesi Eş-Başkanı ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat’ın gerçekleştirdiği etkinlikte Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt onur konuğu olarak yer aldı.

 

Forumun açılışında yaptığı konuşmada Bilgi Toplumu Forumu Direktörü Prof. Dr. H. Altay Güvenir şunları söyledi: “Büyük veri konusunda teknolojiyi en yakından takip eden kurumlar olmanın bir adım ötesine geçip, geliştirdiği teknolojilerle yakından takip edilmeye çalışılan kurumlar olmalıyız. Firmalarımız ne kadar çok ar-ge projesi gerçekleştirirlerse yeni teknolojiler geliştirme şansımız da o ölçüde artar. İşte bu da bizi teknolojiyi yakından takip eden firmalar konumundan çalışmaları yakından takip edilen firmalar konumuna getirir.”

 

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Esin Güral Argat forumun açılışında gerçekleştirdiği konuşmada: “Web sayfalarından, akıllı telefonlardan, sensörler gibi kanallardan adeta veri taşmakta. Artık klasik veri tabanları ile baş edemeyeceğimiz çeşitlilik ve miktarda, çok hızlı şekilde artan, ’büyük‘ veri ile karşı karşıyayız. Verinin eskiden bizim için ifade ettiği anlam ile gelecekte ifade edeceği anlam bu nedenle çok farklı. Kurumlarımızın performansını geliştirebilir, büyük veriden rekabet avantajı yaratabiliriz. Kurumlarımızda silolar halinde bulunan ve kurum dışında sosyal ağlarda dolanan verileri işlemek, doğru analiz yöntemleri ile anlamlandırmak büyük önem taşıyor.” dedi.

 

Etkinliğin ana konuşmacısı Vodafone CEO’su Gökhan Öğüt ise konuşmasında “Vodafone Türkiye olarak, içinde bulunduğumuz bilgi çağında amacın dijitalleşme, aracın ise büyük veri olması gerektiğine inanıyoruz. Bugün muazzam veri büyüklüğü ve çeşitliliği, kurumlara dijitalleşme için kullanılabilecek eşsiz bir araç sunuyor. Geleceğin dijital dünyasına hazırlanmak isteyen kurumların, büyük veriyi, pazarlamadan operasyona, tüm iş süreçlerinde kullanması gerekiyor. Bu noktada, dijitalleşmek isteyen bir şirketin strateji, müşteri hizmetleri ve operasyonel yetkinlikler bazında üç eksenli bir yol haritası izlemesi ve her eksende büyük veriden yararlanması önem taşıyor.” dedi.

 

Prof. Dr. H. Altay Güvenir moderatörlüğünde gerçekleştirilen ilk bölümün katılımcıları arasında yer alan Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, n11.com Yazılım Geliştirme Müdürü Yiğit Darçın, Noktacom Medya CEO’su Tümay Asena, Insider Büyük Veri Mühendisi Burak Özen ve Genfomatik CSO’su Yeşim Aydın Son “Başarı Hikayeleri”ni paylaştı. İkinci bölümde ise katılımcılar büyük veri analitiğinde beklenen fırsatlar, ekosistemde gelişmesi beklenen sektörler, ihracat potansiyeli, büyük veride karşılaşılan zorluklar ve çözüm önerileri konularında bilgi alışverişinde bulundu.

e-poster

e-program

Panel Raporu

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Linkedin